Książki

Fumio Sasaki “Pożegnanie z nadmiarem: minimalizm japoński”

27/06/2017
Fumio Sasaki Pożegnanie z nadmiarem: minimalizm japoński

Kiedy wydawnictwo Burda Książki zaproponowało mi recenzję książki Fumio Sasaki “Pożegnanie z nadmiarem: minimalizm japoński” byłam w trakcie blogowej przerwy. To miał być czas bez pisania i czytania o minimalizmie, ale temat książki mnie zainteresował. Do tej pory o japońskim podejściu do minimalizmu miałam okazję czytać jedynie w książkach Dominic Loreau. Szczerze mówiąc jej ogromna fascynacja japońską kulturą zupełnie mnie nie przekonała. Z ciekawością więc podeszłam do lektury książki Sasakiego, żeby dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda japoński minimalizm. W końcu autor to osoba, która nie tylko urodziła się w kraju kwitnącej wiśni, ale również tam się wychowywała, żyje i pracuje.

Już od początku swojej książki Sasaki stawia na szczerość. Otwarcie przyznaje się do swoich nałogów, zakupoholizmu, chomikowania, gromadzenia gadżetów, by zaimponować innym. Opowiada o swoim dawnym życiu singla w wielkim mieście Tokio, gdzie oddawał się beztroskiej konsumpcji. Mimo że Fumio Sasaki odcina się od tego wszystkiego nazywając siebie nawróconym minimalistą, to od początku uderzyło mnie jego obnoszenie się z markami. Sasaki nie ma komputera, ma MacBook Air, nie trzyma danych w chmurze tylko na Dropboxie, nie zakłada białej koszuli, a białą koszulę Uniqlo…

Autor “Pożegnania z nadmiarem: minimalizm japoński” porównuje współczesnego człowieka do przeładowanego komputera i ta metafora ujęła mnie swoją trafnością. Sama jestem przykładem cyfrowego chomika, który na komputerze potrafi trzymać kopie kopii kopii plików. Dobrze wiem, że przeładowany plikami komputer nie tylko wolno działa, ale również brakuje na nim miejsca na rzeczywiście ważne pliki. Podobnie jest z nami, naszymi domami i umysłami – mają określoną pojemność, a ich przeładowanie oznacza same problemy. To tylko jeden z przykładów, który pokazuje, że mimo wzrastania w odległej kulturze Japończycy – tak jak my – borykają się z problemem gromadzenia nadmiaru, przepracowania, bezmyślnych zakupów. Idealistyczna wizja minimalizmu japońskiego pani Loreau jest nie do końca prawdziwa. Sasaki potwierdza, że kultura japońska była niegdyś minimalistyczna, jednak wraz z globalizacją proste tradycje zostały wyparte przez rozbuchaną konsumpcję. Twierdzi, że Japończycy ponownie zainteresowali się minimalizmem dopiero po wielkim trzęsieniu ziemi w 2011, kiedy to wielu z nich nie tylko zostało pozbawionych dobytku, ale i otarło się o śmierć.

Fumio Sasaki

Bardzo przydatnym rozdziałem książki jest ten z 55 poradami, które mogą pomóc uporać się z nadmiarem rzeczy. Porady są krótkie, konkretne i podparte przykładami z doświadczeń autora. Po nich następuje seria kolejnych podpowiedzi na dalszą drogę minimalizowania dla tych, którzy wielkie porządki mają już za sobą. Mimo że większość książek o minimalizmie wygląda tak samo (miałem dużo, nagle coś się wydarzyło, wyrzuciłem na śmieci pół domu, teraz mogę się trochę pomądrzyć), to ta ma oryginalną konstrukcję. Rozdziały są zwięzłe, przeplatane nieoklepanymi cytatami znanych ludzi, a ciekawym bonusem jest wkładka z kolorowymi zdjęciami mieszkań japońskich minimalistów. Dobrany krój czcionki i przyjemny w dotyku papier sprawiają, że czytanie tej pozycji jest luksusową przerwą w ciągu dnia.

Fumio Sasaki jednak nie ujął mnie tak bardzo jak niedawno zrobił to Joshua Becker. Minimalizm Japończyka jest bardzo ascetyczny i kategoryczny, a ten do mnie nie przemawia. Fakt, zazdroszczę mu, że dał radę przeprowadzić się do nowego lokum w pół godziny, że wszystko, co posiada zmieści mu się w walizce, jednak minimalistyczny radykalizm nigdy mnie nie pociągał. Mimo to książka “Pożegnanie z nadmiarem: minimalizm japoński” potwierdza moje zdanie, że każdy powinien znaleźć “swój” minimalizm, to jest tak wprowadzić w swoje życie minimalistyczne zasady, by po prostu być szczęśliwym.

Książkę Fumio Sasaki “Pożegnanie z nadmiarem: minimalizm japoński” możecie również kupić tutaj:

Przeczytaj także

 • Agnieszka Kulawczyk 27/06/2017 at 09:13

  Ciężko mi powiedzieć, w którym momencie zaczęła się moja fascynacja Japonią. Obecnie jestem zakochana w Kraju Kwitnącej Wiśni i podróż tam stanowi jedno z moich dużych marzeń.

 • Magda Kędzierska 27/06/2017 at 09:18

  Jestem w połowie książki i właśnie ten radykalizm mnie męczy.

  • Kasia | Droga do minimalizmu 27/06/2017 at 09:28

   Mnie trochę też. No i to uwielbienie Steve’a Jobsa ;) Ciągle tylko Jobs i Apple, taki z niego minimalista-gadżeciarz ;)

   • Iz 27/06/2017 at 10:52

    Można być minimalistą-gadżeciarzem. Patrz: Trendnomad. ;)

   • Magda Kędzierska 27/06/2017 at 15:13

    No to mi w ogóle nie pasuje do radykalizmu z jakim Sasaki podchodzi do minimalizmu. Rozumiem, że stawia na jakość, tylko że cena Apple to nie tylko jakość, ale też marka. Sądzę, że jest wiele firm mających równie dobre, jeśli nie lepsze sprzęty w nieco niższej niż Apple cenie i to stawianie Jobsa i jego firmy na piedestale trochę mi się kłóci z ascetyczną formą minimalizmu, jaki prezentuje Sasaki.

    Zgadzam się, że Becker przedstawia minimalizm jako przystępny dla przeciętnego człowieka, natomiast Sasaki cóż, nie wyobrażam go sobie jako człowieka żyjącego z osobą, która nie jest tak skrajnym minimalistą jak on, nie mówiąc już o rodzinie, dzieciach, bo tutaj lista rzeczy naprawdę niezbędnych rozrasta się do całkiem sporych rozmiarów, których Sasaki mógłby nie znieść. Ale może zrewiduję swoje zdanie jak dokończę książkę. Na razie zakochałam się w “I cóż, że o Szwecji” – fantastycznie się czyta, a autorka pisze o bardzo ciekawych rzeczach.

    • Kasia | Droga do minimalizmu 27/06/2017 at 15:59

     No tak, Sasaki jest singlem i pewnie dlatego łatwiej mu ten radykalizm utrzymać. Jak zwykle się z Tobą zgadzam ;)

 • Ania || SlowReading.pl 27/06/2017 at 13:16

  Ciekawe, od jak dawna Sasaki jest minimalistą, czy wspomina o tym? Pytam, bo często najbardziej radykalni są neofici ;) I czy ten radykalizm jest reprezentatywny dla japońskich minimalistów (ten podtytuł)?

 • Tomasz Bełza 27/06/2017 at 21:16

  Skończyłem czytać tę książkę kilka dni temu i mam mieszane odczucia. Z jednej strony radykalny minimalizm, a z drugiej przywiązanie do marek i epatowanie nimi (co uważam za absolutnie nie-minimalistyczne). Sam nazywam się minimalistą – gadżeciarzem, więc rozumiem podejście autora do elektronicznych “zabawek” – ale nie widzę sensu robienia producentom reklamy.
  Twoja recenzja jak zwykle super! :)

  • Kasia | Droga do minimalizmu 28/06/2017 at 06:03

   Dokładnie o to mi chodzi – nie ma niczego złego w byciu minimalistą-gadżeciarzem, ale nakłanianie do ograniczania konsumpcji i obnoszenie się z markami jest trochę… nie na miejscu.

 • Simplife.pl | Natalia Knopek 27/06/2017 at 22:33

  też czytałam :) niedługo będzie o niej słówko na blogu, ale mnie nieszczególnie przekonała, nie będę ukrywać ;)

  • Kasia | Droga do minimalizmu 28/06/2017 at 06:02

   Zawsze mam problem z ocenianiem książek o minimalizmie, bo tyle ich już było, że chyba trudno wymyślić coś nowego… W tej przekonała mnie forma, treść już mniej ;)

 • Goch Lisiecka 16/07/2017 at 11:28

  Przeczytałam kilka książek nt. minimalizmu. O dziwo jedną z książek, która najbardziej do mnie dotarła jest “Sztuka prostoty” Loreau. W recenzjach tej książki często spotykam się z zarzutem, że ta książka nie przystaje do naszych realiów i że jest napisana zbyt napuszonym językiem. Sama nie wiem, jak to wytłumaczyć, ale obok książek dwóch polskich blogerek, jest to moja ulubiona lektura, do której wracam.
  Książki, którą tu zrecenzowałaś, nie czytałam i nie wiem czy przeczytam, raczej pójdę do księgarni i przekartkuję, bo mam wrażenie, że minimalizm, podobnie jak to słynne hygge, stał się po prostu dobrym towarem do sprzedania w myśl panującej teraz mody, że przecież każdy książkę napisać może.

  • Kasia | Droga do minimalizmu 17/07/2017 at 07:18

   Zgadzam się z Tobą, moda na minimalizm sprawiła, że ten temat wychodzi nawet z lodówki. Do mnie Loreau nie przemówiła, Sasaki też nie, ale może dlatego, że sięgnęłam do nich, jak już wielkie upraszczanie życia miałam za sobą.

 • miec mniej 20/07/2017 at 10:58

  Również jestem zdania, że nie ma dwóch tych samych minimalizmów i każdy powinien znaleźć swój indywidualny, taki, który da mu satysfakcję i poczucie szczęścia. Jednakże wszelkie te opowieści o minimalizmie są bardzo inspirujące i z pewnością dają do myślenia, a przy okazji inspirują, co w dążeniu do minimalizmu jest niezwykle cenne. Pozdrawiam:)

 • Feverfire 16/08/2017 at 05:56

  Przeczytałam, dając książce szansę do ostatniej strony. Niestety odniosłam wrażenie, ze 180 stron można zamknąć w 50 str. Autor, poza listą 55 porad i krótkim wstępem, nie ma nic do powiedzenia. Powtarzające się kilkanaście razy zdania, że teraz niema czego sprzątać, że sprząta szybciej i chętniej, że jest szczęśliwszy. Poza tym raz twierdzi, że się przeprowadził w 30 min i następnym razem dokona tego szybciej, innym razem używa sformułowań “przeprowadził em się w mniej,niż 0,5h”. Wyłapuję takie nieścisłości i czuję się nabijana w butelkę. Gdy czytam tezę o przedmiotach (książkach, płytach), które przechowuje my tylko ze snobistycznych pobudek czuję się oceniana. A na sam koniec odnodze wrażenie, że autor zamienił chwalenie się książkami na postawę ” świecie patrz, patrz jak bardzo nie przejmuję się twoją opinią “.
  Reasumując, poza listą w której znalazłam kilka niespotykanych porad, jestem na nie i nie polecam lektury, a tym bardziej zakupu.

 • jomi 06/11/2017 at 19:20

  Przeczytałam i przyznam, że to, moim zdaniem, jedna z najciekawszych. Radość z innego życia. Pozbywanie się, a jednocześnie sympatia do tego, co zostało. I zupełnie nie przeszkadza mi przywiązanie do ulubionych marek. To też składnik radości, którą daje to mniej. A najciekawsze są próby wyjaśnienia naszego przywiązania do świata rzeczy. Autor nie ślizga się po wierzchu, próbuje zrozumieć. A przede wszystkim nie jest to takie smutne i mozolne jak w przypadku wielu innych autorów, niestety przeważnie rodzimych.

 • seigura 26/11/2017 at 21:32

  Ja ostatnio staram się minimalizm zaporowadzać też w szafie. Mam limit i w tym sezonie kupiłam sobie tylko 3 rzeczy: buty z zary i spodnie i sweter z schaffaschoes. Wszystko ma pasować do wielu rzeczy

  • zaporożec 04/12/2017 at 00:08

   To się nazywa nawet slowfashion… btw też lubię ten sklep ;) Pozdrawiam