Książki Minimalizm

Joshua Becker “Im mniej tym więcej”

25/04/2017
Joshua Becker "Im mniej tym więcej"

Moją przygodę z teoriami minimalizmu w życiu codziennym rozpoczęłam od lektury blogów amerykańskich minimalistów. Na polskim rynku wydawniczym właśnie ukazała się książka jednego z nich. Joshua Becker, autor bloga Becoming Minimalist, w “Im mniej tym więcej” zachwycił mnie swoją prostotą i życiowym podejściem do idei pozbywania się nadmiaru.

W przeciwieństwie do Leo Babauty, Joshua Becker zawsze wydawał mi się skromnym, szczerym i całkiem zwyczajnym minimalistą. Nie brał udziału w wyścigu na liczenie rzeczy, nie nakłaniał, że minimalizm to jedyny słuszny sposób bycia, nie przemawiał jako wszechwiedzący ekspert a po prostu praktyk. To samo przebija się w “Im mniej tym więcej”. Bardzo podoba mi się klimat tej książki – swojski, spokojny, serdeczny, bez wymądrzania się i silenia na górnolotne wyrażenia.

Becker, pastor i aktywny członek lokalnego duszpasterstwa, w swojej książce nie stroni od nawiązań do filozofii chrześcijańskiej. Jest to dość oryginalne biorąc pod uwagę fakt, że najbardziej znani minimaliści częściej odwołują się do filozofii wschodu (buddyzmu, zen, a nawet feng shui). Dzięki nawiązaniom do nauk Jezusa Becker pokazuje, że minimalistyczne podejście do życia jest nie tylko uniwersalne, ale i zakorzenione w naszej zachodniej kulturze, a rozbuchany konsumpcjonizm, wraz ze wszystkimi negatywnymi aspektami, jest wymysłem współczesności.

Joshua Becker "Im mniej tym więcej"

Sam Joshua Becker w “Im mniej tym więcej” mówi, że uprawia minimalizm strategiczny, który równie dobrze możemy nazwać optymalizmem. Odwodzi od tego, by pozbywać się wszystkiego, a zachęca, by przyjrzeć się sobie, swoim upodobaniom, hobby, planowi dnia i dostosować do tego swoje upraszczanie życia. Pokazuje zalety eksperymentowania z własnymi granicami komfortu i korzyści z wyrzucenia śmieci ze swojego życia.

Gdy usuwamy rupiecie ze swoich domów, uczymy się czegoś o sobie samych i kładziemy podwaliny pod większe poszukiwania, jakkolwiek je zdefiniujemy na własny użytek. (Joshua Becker)

Na podstawie własnych doświadczeń oraz historii znanych sobie minimalistów Becker pokazuje, jak bardzo na dobre może wyjść pozbycie się nadmiaru i jak dzięki temu można zacząć osiągać prawdziwe cele w życiu. Uświadamia, że istnieją różne aspekty gromadzenia (poczucie bezpieczeństwa, chęć akceptacji, wstyd przed byciem “innym”) i radzi, jak sobie z nimi poradzić. W całej książce przemyca praktyczne porady i wskazówki, jak sprostać wielkim porządkom, szczególnie tym najbardziej problematycznym jak pozbycie się książek, papierów czy pamiątek. Wszystko to przekazuje prostym i konkretnym językiem.

Chcę, aby ludzie pozbywali się tego, co nie jest potrzebne, aby w lepszy sposób realizowali swoje życiowe cele.

“Im mniej tym więcej” naszpikowana jest złotymi myślami skłaniającymi do przemyśleń nawet osoby, którym minimalizm nie jest obcy. Lektura tej książki pozwoliła mi na nowo polubić posiadanie mniej i przekonała mnie, że warto opowiadać o swojej drodze do minimalizmu. W ten sposób nie tylko pokazujemy innym, że posiadanie mniej daje radość, ale również pośrednio wpływamy na ich codzienne wybory. Co więcej, Becker uświadamia, że minimalizm to nie tylko oczyszczanie przestrzeni z nadmiaru rzeczy, ale przede wszystkim  życie radosne i spełnione.

Posiadanie mniej daje większą radość, niż można zaznać w dążeniu do posiadania więcej.

Jedno, do czego mogłabym się przyczepić, to redakcja książki. Nie wiem, na ile jest to problem tłumacza, a na ile redaktora wydania, ale momentami miałam wrażenie, że książka jest nie po polsku. Mimo to “Im mniej tym więcej” to świetna lektura dla każdego – zarówno dla tych, którzy pierwszy raz spotykają się z ideą minimalizmu w życiu codziennym, jak i dla tych, którzy sądzą, że w tej kwestii nic już ich nie zaskoczy. Joshua Becker nie tylko inspiruje do działania, ale i proponuje konkretne kroki, które warto podjąć oczyszczając swoje życie z nadmiaru. Jego książka to naprawdę przyjemna i wartościowa lektura.

“Im mniej tym więcej” Joshuy Beckera możecie kupić w księgarniach internetowych:

Mniej to coś innego niż nic. Joshua Becker

Przeczytaj także