Goście Książki Oczyszczanie przestrzeni

Minimalizm a biblioteczka. Jak pozbyć się nadmiaru książek radzi Magda, książkoholiczka

28/04/2017
Jak pozbyć się książek?

Pozbywanie się nadmiaru książek to jeden z najtrudniejszych etapów na drodze do minimalizmu. Jak skutecznie posprzątać regały? Jak pozbyć się książek? Co zrobić z tymi, których już nie zamierzamy czytać? Na te i inne pytania odpowiada Magda Kędzierska, książkoholiczka-minimalistka, autorka bloga o książkach, kulturze i minimalizmie Chaos i ja.

Wyznania książkoholiczki

Magdalena Kędzierska, książkoholiczka-minimalistka

Magdalena Kędzierska książkoholiczka-minimalistka

Czy czytanie to zawsze było Twoje ulubione hobby? A może coś więcej?

Magda Kędzierska: Nie zaczynajmy od mówienia o czytaniu, bo wtedy ta rozmowa nigdy się nie skończy, a ja i bez tego dużo mówię. Od zawsze lubiłam kochałam książki. Wychowałam się w domu wielopokoleniowym, gdzie każdy czytał, ilość książek na półkach szła w tysiące, a wyjścia do biblioteki były na porządku dziennym. Miałam dostęp do dowolnego gatunku od historii, przez fantastykę, po kryminały i romanse. Dla mnie czytanie książek zawsze były sposobem na życie, a kilka lat temu postanowiłam, że mógłby to być również mój zawód. I częściowo wcieliłam ten pomysł w życie, choć nadal nie jest to mój główny sposób zarabiania pieniędzy.

Ile sztuk liczył Twój księgozbiór w kulminacyjnym momencie? Książki wysypywały Ci się z szafek i nie mieściły już w ubikacji, czy raczej grzecznie piętrzyły się na regale?

Tak tragicznie nie było, bo w porę się opamiętałam, ale najwięcej miałam około 800 tytułów. Nie umiem tak jednoznacznie powiedzieć, bo ta liczba była bardzo płynna, pozbyłam się kilku książek, na ich miejsce przybywało kilkanaście. Zajmowały cały regał z 16 półkami, w dwóch rzędach, plus 3 regały po 8 półek w każdym. Trochę tego było, choć znam osoby, które mają znacznie więcej książek i rzeczywiście grozi im śmierć pod nimi.

Co sprawiło, że postanowiłaś zredukować swoje zbiory książkowe? Co było Twoją motywacją?

Pierwszą motywacją był ślub. Przed ślubem postanowiliśmy z narzeczonym zrobić remont naszego piętra, w domu moich rodziców. I po remoncie, kiedy rozpakowywałam swoje rzeczy z pudeł, zaczęłam przeglądać książki i stwierdziłam, że tego to nie będę czytać, a to jest beznadziejna książka, a w ogóle to za dużo tego – miałam wówczas zatrważającą liczbę około 350 książek. Oddałam 90 pozycji.

Drugą motywacją było dziecko. Byłam jakoś w szóstym miesiącu ciąży i na myśl, że mam te regały sprzątać robiło mi się słabo. Włączyła mi się opcja ‘wicia gniazda’ i na szczęście u mnie nie objawiła się zakupami wyprawkowymi, a porządkami i robieniem miejsca dla dziecka. Stwierdziłam, że skoro teraz nie mam siły sprzątać, to przy dziecku tym bardziej nie będzie mi się chciało, a i z czasem może być krucho. Kilka miesięcy wcześniej pod wpływem „Lekcji Madame Chic” posprzątałam szafę i porządki w książkach były taką naturalną kontynuacją, tyle że odłożoną nieco w czasie. No cóż, do wszystkiego trzeba dojrzeć.

Oczyszczanie regałów

Jak wyglądał proces pozbywania się książek?

To był proces wieloetapowy. To nie jest coś, co łatwo przychodzi. Wszyscy ‘specjaliści’ od porządków i minimalizmu (Marie Kondo, Leo Babauta, Karen Kingston czy mój ulubiony ostatnio Joshua Becker) mówią, żeby książki zostawić na koniec, bo jest to coś bardzo emocjonalnego, trudnego, i warto mieć już wprawę w odgracaniu domu zanim przejdzie się do książek. Tymczasem ja właściwie od książek zaczęłam, to ich miałam najwięcej, to z nimi miałam najwięcej kłopotów, bo nie poprawiałam sobie humoru kolejną kiecką tylko właśnie wizytą w księgarni.

Kiedy zaczynałam swoją minimalistyczną drogę to o minimalizmie jeszcze nie było głośno. Ja też o nim nie słyszałam, po prostu postanowiłam odgracić dom. Nie znałam metod KonMari, ani innych minimalistów, sama musiałam sobie wszystko poukładać. I tak przy okazji przedślubnego remontu pozbyłam się około 90 książek. Potem w czasie ciąży kilka razy porządkowałam książki stopniowo wynosząc z domu po kilkanaście, kilkadziesiąt tytułów. Co kilka tygodni robiłam przegląd, bo okazywało się, że książka, która jeszcze pół roku temu wydawała mi się niezbędna do życia teraz nie budzi we mnie żadnych emocji.

Nigdy nie żałowałam, że oddałam jakiś tytuł. Im mniej książek było na półkach, tym łatwiejsze były kolejne porządki. Czasem siedziałam na kanapie i wpadała mi w oko książka, którą postanawiałam oddać, a jak już podeszłam do regału, to wyciągałam jeszcze kilka tytułów, a czasem sprzątałam pod wpływem lektur o minimalizmie, zwłaszcza „Sztuka prostoty” Dominique Loreau i „Feng Shui. Jak pozbyć się bałaganu ze swojego życia” Karen Kingston świetnie motywowały do działania.

Co zrobiłaś z książkami, z którymi postanowiłaś się pożegnać?

Wszystko co młodzieżowe poszło do pobliskiego rodzinnego domu dziecka, część sprzedałam, trochę rozdałam znajomym, a resztę oddałam do biblioteki. Teraz z perspektywy czasu żałuję jednej rzeczy – że nie zdecydowałam się pożegnać większości książek naraz. Zrobić imprezę, zaprosić znajomych i pozwolić im wybierać do woli w mojej biblioteczce. I patrzeć na ich radość.

Co czułaś już po wszystkim? Co czujesz teraz? Warto było?

Czułam spokój. Taki wewnętrzny spokój. Jakbym uporządkowała nie tylko dom (bo po drodze pozbyłam się również wielu innych rzeczy, nie tylko książek), ale i swoje myśli. I ten spokój mnie nie opuszcza. Tak, warto było, mam więcej czasu dla rodziny i na pracę, którą kocham. Teraz mam dokładnie 44 książki papierowe, mieszczą się na dwóch półkach. Ale na Kindle mam miliony ebooków. No może przesadziłam, ale kilkanaście do przeczytania. Czytnik jest moim najlepszym przyjacielem i nie wiem jak mogłam bez niego żyć. Co więcej w pewnym momencie stwierdziłam, że gdyby przyszło mi się przeprowadzić za granicę, to nie wzięłabym ani jednej papierowej książki, za to zabrałabym czytnik. Zajmuje mało miejsca, a mieści setki historii.

Jak pozostać książkoholikiem będąc minimalistą

Co według Ciebie najlepiej przekonuje do wprowadzenia w życie zasad minimalizmu?

Moim ulubionym argumentem, dlaczego warto zredukować nadmiar przedmiotów, nie tylko książek – jest sprzątanie. Nienawidzę sprzątać, jest to dla mnie kara za grzechy. I gdzie tylko mogę szukam ułatwień. Mniej książek – mniej sprzątania – więcej czasu na przyjemności, rodzinę, pracę. Ale prawda jest taka, że zyskujesz przestrzeń, czujesz jakbyś na nowo zaczęła żyć, łatwiej Ci się oddycha (co w moim Krakowie i tak jest dość trudne). Wiem, że dom bez książek jest pusty, jakby martwy, ale też nie oznacza to, że musisz książkami wypełnić każdy jego kąt. Lepiej wypełnić go wspomnieniami. A książki niech będą ich częścią. Trzymanie książek dla samego ich posiadania nie ma sensu. Książka żyje w myślach czytelników, a nie wtedy kiedy kurzy się na półce.

Oprócz tego, że w życiu podążasz drogą minimalizmu, piszesz o książkach i współpracujesz z wydawnictwami. Jak radzisz sobie z książkami, które dostajesz do recenzji?

Kiedy zaczynałam prowadzić Stulecie literatury, mój pierwszy blog, to egzemplarze recenzenckie były dla mnie rajem, jak dla każdego książkoholika. Z czasem nauczyłam się wybierać tylko te książki, które rzeczywiście chciałam przeczytać, więc z początkowych 10 tytułów miesięcznie zeszłam na 3-4. Większość oddałam do biblioteki lub puściłam w obieg znajomych na zasadzie przeczytaj – podaj dalej. Obecnie niewiele recenzuję książek na blogu, i w większości są to moje własne książki. Przyszedł taki moment, kiedy recenzowanie stało się moim zawodem i nadal to robię, ale poza blogiem. Poza tym potrzebowałam też odmiany, chciałam pisać o minimalizmie, rozwijać blog i stąd też zmiana nazwy na Chaos i ja i częściowe odejście od recenzowania książek. Nadal dostaję tytuły do recenzji na blogu, ale jest to kilka egzemplarzy rocznie, najczęściej od zaprzyjaźnionych autorów i wydawnictw, zostają nieliczne (w tym roku jak dotąd jedna książka), a jeśli jest taka możliwość to proszę wydawnictwo o ebooka.

Jak skutecznie pozbyć się nadmiaru książek na półkach?

Co poradziłabyś tym, którzy czują, że ich księgozbiory przytłaczają? Od czego zacząć? Czego nie robić?

Książki są jak wyrzut sumienia, a jeśli Cię przytłaczają to potem będzie tylko gorzej. Nie czekaj, tylko bierz się za porządki, teraz zaraz. Przejrzyj jedną półkę (powiedzmy 20 książek), pozbycie się nawet jednego tytułu będzie już sukcesem. W kwestii książek działa tylko metoda małych kroczków, nie da się zrobić wszystkiego naraz. Mnie zejście z 800 książek do 40 zajęło 5 lat.

Nie określaj z góry konkretnej liczby książek, które chcesz oddać. Przeglądaj po kolei, półka po półce. Jedną dziennie. Albo tygodniowo. Każdą książkę weź do ręki i pomyśl o niej. Czy ją lubisz, czy Ci się podobała, wrócisz do niej? Tutaj metoda KonMari się sprawdza – zachowaj te książki, które wywołują w Tobie dobre emocje i wspomnienia.

Odłożone książki wynieś z domu w ciągu kilku dni, najlepiej od razu, albo następnego dnia. Inaczej wrócą na półkę, bo zrobi Ci się żal. Najlepiej wcześniej przygotować sobie pomysł, co z nimi zrobisz. Jeśli chcesz oddać do biblioteki – zadzwoń i upewnij się czy przyjmują książki, bo nie wszystkie biblioteki to robią.

Spróbuj zaprzyjaźnić się z czytnikiem ebooków. Może ktoś ze znajomych może Ci pożyczyć na kilka dni.

Te książki, które czytasz na bieżąco, nowości, to co ostatnio kupiłaś, jak tylko przeczytasz od razu decyduj zostaje czy nie.

Nie odkładaj porządków w czasie. Książki magicznie się mnożą. Jeśli uważasz, że masz ich za dużo, to zajmij się porządkami już dziś.

Dziękuję za rozmowę.

***

Przytłacza Was liczba książek na półkach? A może porządki na regałach macie już za sobą? Co Wy poradzilibyście książkoholikom spoglądającym w stronę minimalizmu? Proszę, podzielcie się wszystkim w komentarzach.

Przeczytaj także

 • Paula Pojnar 28/04/2017 at 09:31

  Mam pięć beznadziejnych książek, które mogłabym oddać, ale tylko w dobre ręce (żeby nikt ich nie zniszczył). Moim marzeniem jest posiadanie jednego pokoju tylko z książkami i wygodnym fotelem do czytania :) Czytnik nie wchodzi w moim przypadku w grę, bo nic mi nie zastąpi dotyku papieru książki. https://uploads.disquscdn.com/images/179130a383264ffe9517d4448d19aad62100c2710a923556c4a5aa4d5de0717c.jpg

  • Magda Kędzierska 28/04/2017 at 14:23

   Piękna biblioteka, dla mnie do oglądania, bo od sprzątania ręka by mi odpadła, cóż cenię praktyczność, ale nie uważam, że nie można mieć pięknych i dużych kolekcji, także tych książkowych, natomiast warto zbierać to co ma w sobie wartość np. w postaci treści, a obecny rynek wydawniczy jest tak nasycony tytułami, że tych dobrych książek, które warto mieć (niekoniecznie ambitnych, po prostu dobrze napisanych, ciekawych, takich do których wracamy) jest niewiele.

   Co do czytnika nie namawiam. Byłam ogromnym przeciwnikiem czytników, ale zmieniłam zdanie. Zarówno ebooki jak i książki papierowe mają swoje wady i zalety, po prostu każdy wybiera to co woli lub to co jest bardziej przystępne dla niego:)

  • Kasia | Droga do minimalizmu 29/04/2017 at 08:15

   Moja wymarzona biblioteczka wyglądała tak… Teraz taka liczba rzeczy przyprawiłaby mnie o zawrót głowy ;)

   https://uploads.disquscdn.com/images/66c4aca0406da0c7a192257902bc27feb8de5c285b172aff35068660a40c8f06.jpg

   • Paula Pojnar 29/04/2017 at 09:23

    Jaka piękna!!! Lubię mieć mało rzeczy, ale nie dotyczy to książek i gier komputerowych :)

    • Kasia | Droga do minimalizmu 29/04/2017 at 10:59

     Ooo, gry komputerowe? Jakie lubisz najbardziej? Ja kiedyś mnóstwo czasu spędzałam przy CivCity: Rome, New York Tycoon czy Restaurant Empire. Taki ze mnie był symulacyjny nerd ;) Ciekawe, kiedy jeszcze będę mieć czas na cioranie w gierki…

     • Paula Pojnar 29/04/2017 at 11:37

      Najbardziej lubię strzelanki FPS i akcji, ale kiedyś namiętnie grałam w Anno :)

     • Kasia | Droga do minimalizmu 29/04/2017 at 18:39

      Szalona! Już wiem, domyślam się więc, skąd te Twoje kryminalne pomysły ;)

  • Krystyna Bychowska 07/01/2018 at 21:33

   jak ja cie , Paulo rozumiem ….. nic nie zastapi zmyslowego wrecz kontaktu z prawdziwa ksiazka. I zawsze mozna do niej wrocic, bo czeka. Jak najcierpliwszy przyjaciel. Selekcja ok.

 • Emily 28/04/2017 at 09:34

  Jestem fanką minimalizmu, która bez wahania wyrzuca lub oddaje ubrania, ale z książkami to już jest nieco inaczej. Lubię mieć dużo książek, aczkolwiek mam twardą zasadę, której się trzymam. Mianowicie-poradniki, i w ogóle książki, które uznaje że mimo swojej wartości nie są ani literaturą piękną, ani pięknie wydanymi albumami, magazynuje na Kindlu. Reszta, czyli książki o sztuce, ładne wydania literatury rosyjskiej etc uwielbiam mieć na półce. Na razie wszystko się mieści w równych rządkach ^^
  Za to w moim domu rodzinnym to już ilość książek przechodzi wszelkie granice, bo myślę, że można to liczyć już tam w tysiącach. Moja mama mówi że się tym zajmie, ale coś czuję, że jeśli ja tego kiedyś nie zrobię, to mój dawny pokój nigdy się nie uwolni od tych stosików :D

  • Magda Kędzierska 28/04/2017 at 14:18

   Albumy czy wszelkie książki, których wartością jest nie tylko treść, ale też fotografie czy forma wydania warto mieć na półce, jeśli się te książki ceni. Co więcej tak jak piszesz dobrze mieć pewne zasady np. zbieram kryminału, ale całą resztę kupuje w ebookach a papierowe oddaję, albo ograniczam się do jednego regału, jeśli książki przestają się mieścić to wprowadzam zasadę książka za książkę, i pewnie wiele jeszcze innych pomysłów można mieć, ale właśnie takie reguły są dobre.

   Moja rodzina, nie tylko rodzice to kilka tysięcy książek, nigdy nie odważyłam się policzyć, plus jest taki, że wychodzę z założenia, że skoro oni mają całą klasykę plus mnóstwo innych tytułów, to ja już tego mieć nie muszę, bo po co dublować:)

  • Kasia | Droga do minimalizmu 29/04/2017 at 08:17

   Sama też nie pogardzę pięknie wydanym albumem na półce i uważam, że akurat tego typu książki to wartość dodana domu i warto się nimi “karmić” ;) Byle nie za dużo, oczywiście.

 • Kasiek 28/04/2017 at 13:16

  wiozą mnie na kardiologie – za dużo sobie wyobraziłąm :P

  • Magda Kędzierska 28/04/2017 at 14:13

   Ciebie zawsze wiozą na kardiologię. Kasiek jest właśnie jedną z tych osób, którym grozi śmierć pod książkami:)

   • Kasiek 29/04/2017 at 12:40

    Wcale mi nie grozi. Nie mam wielu książek

    A na kardiologię mnie zawiozą, mam silne obciążenia kardiologiczne

    • Magda Kędzierska 29/04/2017 at 21:15

     Uwielbiam Twój optymizm:)

 • Tofalaria 28/04/2017 at 17:49

  My zeszliśmy z 1600 do 400 i teraz pozbywamy się książek naprawdę sporadycznie. Z tych 400 pewnie około połowy to lit. fachowa + trochę ulubionych pozycji, do których wracamy. A co do pozbywania się, to przerobiłam chyba wszystkie opcje, łącznie z forami tematycznymi (sprzedaż).

  • Magda Kędzierska 28/04/2017 at 18:47

   Ja już też na bieżąco usuwam to co przeczytane, choć papieru u mnie niewiele tyle co do recenzji dostanę, ale to kilka sztuk rocznie jest, a zostaje z tego 2-3 pozycje. Sprzedaż książek jest trudna, bo z reguły wyceniamy książki na więcej niż kupujący chce zapłacić. Mnie się udało sprzedać trochę wśród blogerów książkowych, ale olx itp. kiepsko.

  • Kasia | Droga do minimalizmu 29/04/2017 at 08:17

   1600 :O Nawet nie umiem sobie tego wyobrazić. Nawet te 400 brzmi dla mnie kosmicznie, ale z drugiej strony wiem, jak wygląda mieszkanie moich rodziców, tam pewnie jest tyle, jak nie więcej ;)

 • Katarzyna Seredin-Kolarczyk 29/04/2017 at 11:24

  Rady idealne dla mnie. Kupowanie kosmetyków zamieniłam na kupowanie książek, których i tak zawsze miałam dużo za dużo. Już dzisiaj przejrzę jedną półkę :-)

  • Kasia | Droga do minimalizmu 29/04/2017 at 18:39

   Trzymam kciuki :)

  • Magda Kędzierska 29/04/2017 at 21:15

   Och kosmetyków też miałam dużo. Avon to zło, katalog do ręki i nie ruszając się z domu masz 20 lakierów do paznokci:) Trzymam kciuki, daj znać jak Ci poszło!

 • Ruda 30/04/2017 at 11:49

  Do półki z książkami pochodziłam już z kilka razy – na razie pozbyłam się ok. 80 książek. Też mam tak, że najpierw wydaje się, że bez książki nie można żyć, ale potem powoli przyzwyczajmy się do tej myśli. Ja teraz jestem na etapie rezygnowania (na razie w głowie) z kolekcji książek B. Malinowskiego. A rok temu jeszcze to było nie do pomyślenia.

  • Magda Kędzierska 03/05/2017 at 09:08

   Właśnie pozbywanie się książek to nie jest proces na jeden raz. Musi trwać i dla każdego to będzie inny okres czasu. Prawda jest taka, że z czasem łatwiej nam rezygnować z pewnych rzeczy, także książek, bo uświadamiamy sobie, że do większości z nich i tak nie wrócimy już. Ja zlikwidowałam kolekcję wszystkich książek Agathy Christie, a także 90% książek mojej ukochanej Chmielewskiej. Wymieniłam papier na ebooki, a tylko te najbardziej zaczytane i ukochane zostawiłam.

 • Małgorzata Lis 08/05/2017 at 12:56

  Kocham czytać. Co prawda po studiach miałam kilkuletnią przerwę od czytania dla przyjemności (ubzdurałam sobie, że nie mam czasu na takie ‘fanaberie’), ale wróciłam i znów łykam książki hurtowo i choć moja biblioteczka nie jest szczególnie duża, ale zdecydowanie jest za duża na możliwości naszego mieszkania jeśli nie chcemy zrobić z niego magazynu rzeczy. Niestety wciąż nie mogę sobie poradzić z wyborem i większość książek trzymam u rodziców. Tłumaczę sobie, że przecież mam tam swój pokój, więc nie ma problemu. Jednak zrobiłam pewien krok, by nie gromadzić więcej książek – teraz częściej sięgam po ebooki i audiobooki i wybieram tradycyjną książkę tylko w przypadku braku alternatyw lub jeśli wiem, że po przeczytaniu będę miała komu ją sprezentować :)

  • Magda Kędzierska 10/05/2017 at 21:48

   Ebooki i audiobooki to świetne rozwiązanie. Mnie ebooki uratowały możliwość czytania po urodzeniu dziecka, łatwiej trzymać w ręce czytnik niż książkę papierową:) A co do wyboru to tylko jedno pytanie musisz sobie zadać – czy jeszcze do tej książki wrócisz? Czy wracałaś do niej w ciągu ostatniego roku. Poza tym jeśli część książek trzymasz u rodziców to zapewne i tak nie są one czytane, może właśnie tam warto rozpocząć porządki:)

   Ps. A u mnie właśnie mąż kupił mi czytnik, bo wypełniłam książkami praktycznie każde miejsce w domu i stwierdził, że on się boi o swoje życie, bo mu kiedyś te papierowe cegły spadną na głowę:)

 • Sylwia 05/09/2017 at 18:00

  Witajcie, też ostatnio robię porządki w książkach. U mnie ośmiuset nie było, ale i tak poszło w setki. Postanowiłam więc, że pozostawię sobie tylko książki wartościowe i w moim przypadku jest to cztery bloki tematyczne: Książki Władimira Megre z serii “Dzwoniące Cedry Rosji” w kilku językach, Książki wpisane przez Stowarzyszenie Wartościowa Książka do Złotego Katalogu Wartościowych Książek oraz Książki o ziołach i Książki Ogrodnicze. To jest to, co mnie kręci :) Oczyszczając swoją życiową przestrzeń, mam głębokie poczucie, że oczyszczam swój umysł i układam sobie w głowie (proces zmierzania do minimalizmu jest u mnie w trakcie, stąd moja wizyta tutaj. Trzymajcie kciuki, bo przede mną jeszcze długa droga: torebki, buty i ubrania… brrr). Pozdrawiam wszystkich serdecznie!

  • Kasia | Droga do minimalizmu 05/09/2017 at 18:52

   Porządki w otoczeniu to często początek porządków w głowie :) Trzymam kciuki za dalszy ciąg oczyszczania przestrzeni !

  • Magda Kędzierska 14/11/2017 at 21:07

   To brzmi jak banał, że porządki sprawiają, że ma się spokojniejszą głowę, świeższe spojrzenie na otoczenie, ale to rzeczywiście tak działa. Jakby pozbycie się kilku przedmiotów sprawiało, że żyje nam się lżej. Wydaje się niemożliwe, a jednak działa. Trzymam kciuki i życzę powodzenia. Daj znać jak tam na froncie ? Pozdrawiam

 • Małgorzata Chlipała (Gosiek) 09/11/2017 at 11:41

  Właśnie zaczynam się interesować tematem minimalizmu i jako pierwsze na myśl mi przyszły właśnie książki, których mam mnóstwo. Muszę się konkretnie zabrać za wysprzątanie mojej biblioteczki. Z czytnikiem e-booków już się zdążyłam zaprzyjaźnić i muszę stwierdzić, że jest to świetna sprawa.

  PS. Ja również nie lubię sprzątać. :D

  • Kasia | Droga do minimalizmu 09/11/2017 at 17:32

   Trzymam kciuki za porządki ;) Nic na siłę, ale od czasu do czasu warto się zastanowić, co tak naprawdę jest ważne.

  • Magda Kędzierska 14/11/2017 at 21:14

   Blogerom książkowym nie grozi brak książek. Zawsze mamy ich za dużo (tak, jest coś takiego jak za dużo książek). Powodzenia w porządkach, bo wszyscy eksperci twierdzą, że książki należy zostawić na koniec porządków, jako jedno z bardziej sentymentalnych a tym samym trudniejszych rzeczy do pozbycia się. Kiedy zaczynałam przygodę z minimalizmem nie było specjalistów i ja zaczęłam wlaśnie od pozbycia się książek – nie było tak źle, udało się – tak więc trzymam kciuki za Ciebie.

   Ebooki są łatwo dostępne, wygodne w czytaniu i zawsze możesz je mieć pod ręką – uwielbiam.