Dobre życie

6 nietypowych sposobów na wyciszenie się

06/03/2017
Sposoby na wyciszenie się

Czytanie, medytacja, joga, spacer – to najczęstsze sposoby na cichy odpoczynek i zebranie myśli. W tym wpisie chciałabym Wam pokazać moje nietypowe sposoby na wyciszenie się i zachęcić Was do podzielenia się swoimi metodami na relaks.

Pastowanie butów

Odkąd zrobiłam czystkę w szafie nie mam zbyt wiele par butów (dokładnie sześć), dlatego staram się jak najlepiej o nie dbać, by służyły mi jak najdłużej. Najczęściej stawiam na buty skórzane. Od czasu do czasu rozsiadam się na naszej drewnianej skrzyni w przedpokoju, wyciągam szczotkę do butów, szczoteczkę do nakładania pasty i powoli zabieram się za pastowanie butów. Zauważyłam, że niespodziewanie mnie to relaksuje i pozwala zebrać myśli. Rozprowadzanie pasty okrężnymi ruchami, a potem polerowanie butów ma u mnie dziwne działanie terapeutyczne.

Podlewanie kwiatów

Kiedyś potrafiłam zabić nawet kaktusy. Storczyki i fiołki afrykańskie też nie miały ze mną łatwo. Odkąd jednak świadomie zaprosiłam do mojego domu rośliny okazuje się, że potrafię o nie dbać. Staram się traktować moją małą domową dżunglę jak przyjaciół – rozmawiam z nimi, dobrze się przyglądam i staram się słuchać ich potrzeb. Podlewanie kwiatów mnie odpręża i wycisza, a soczysta zieleń zdrowych liści wprawia mnie w dobry nastrój.

Malowanie

Nie mam uzdolnień plastycznych, ale od czasu do czasu lubię sobie pomalować. Niesamowicie relaksuje mnie nakładanie grubych warstw farby na podobrazia, obserwowanie jak pędzel pozostawia niewielkie wgłębienia w miękkiej plamie, mieszanie kolorów i tworzenie czegoś z niczego. Moje “obrazy” mają niewiele wspólnego ze sztuką, ale sam proces ich tworzenia działa na mnie wyciszająco.

Mycie naczyń

Odkąd mamy zmywarkę coraz rzadziej relaksuję się przy myciu naczyń. Wcześniej podczas pucowania garów przychodziły mi do głowy najlepsze pomysły na tekstu na bloga. Na pewno było to spowodowane tym, że ręczne szorowanie  naczyń pozwala zebrać myśli, skupić się na jednym, a może i nawet zrelaksować (o ile brud odchodzi z łatwością).

Wpatrywanie się w dal

Od czasu do czasu lubię stanąć przy oknie tarasowym z kubkiem w ręce i wpatrywać się w dal. Mamy to szczęście, że za naszym domem (jeszcze) rozciąga się szeroka łąka. Ten widok zmienia się wraz z porami roku, ale zawsze ma swój urok. Czasami odwiedzają nas sarny i bażanty, które są wdzięcznymi obiektami do obserwacji. Wpatrywanie się w dal, bez konkretnego celu, nawet przez krótką chwilę zawsze mnie wycisza i skutecznie relaksuje.

Ćwiczenie na siłowni zewnętrznej

Nie jestem bywalczynią typowych siłowni i nie wiem, czy można się tam wyciszyć, jestem za to bywalczynią siłowni zewnętrznych i wiem, że kilkuminutowa sesja na orbitreku to świetna metoda na zebranie myśli. O ile wiosłowanie na sztucznych wiosłach podnosi mi ciśnienie, to orbitrek i inne przyrządy do “wymachiwania” nogami pomagają mi się wyciszyć. Może to dlatego, że imitują szybki spacer? Śpiew ptaków, lekki wiatr, ciepłe promienie słońca, obecność zieleni – to wszystko wprawia mnie w dobry nastrój i skutecznie relaksuje.

***

A jakie są Wasze nietypowe sposoby na wyciszenie się? Co pomaga Wam się zrelaksować? Czy też macie dziwne upodobania do rozprowadzania grubych warstw farby i pasty? Proszę, dajcie znać w komentarzach.

Przeczytaj także