Blogowanie

Moje ulubione banki darmowych zdjęć

21/07/2016
Moje ulubione banki darmowych zdjęć

Często w wiadomościach pytacie mnie, czy zdjęcia ilustrujące moje wpisy na blogu są mojego autorstwa. Otóż nie, bardzo bym chciała być ich autorką, ale kompletnie nie znam się na robieniu zdjęć. Właśnie dlatego postanowiłam postawić na artystów, którzy wiedzą, jak zrobić dobre i klimatyczne zdjęcia i przeszukiwać zbiory darmowych zdjęć dostępne w internecie. W tym nietypowym dla mnie wpisie przedstawiam Wam moje ulubione banki darmowych zdjęć, które z powodzeniem możecie wykorzystać w swoich blogowych i pozablogowych projektach. Większość z wymienionych przeze mnie zbiorów oferuje zdjęcia na licencji CCO (domena publiczna) lub CC-NC (zezwolenie na dystrybucję tylko w celach niekomercyjnych). Przed zastosowaniem obrazów do własnych celów warto wcześniej przeczytać tekst licencji, by być pewnym, że nie narusza się w żaden sposób praw autorskich.

Stocksnap

stocksnap.io

StockSnap to bank darmowych zdjęć, z którego korzystam najczęściej – mam wrażenie, że ma najlepszą wyszukiwarkę po słowach kluczowych, poza tym zbiera on zdjęcia z kilku innych banków zdjęć, przez co oferuje szerszy pogląd.

Jest rudo

www.jestrudo.pl/darmowe_zdjecia/

Natalia, autorka bloga Jest rudo, udostępnia część swojej cudownej kolekcji fotografii całkowicie za darmo. Uwielbiam te zdjęcia za trochę cukierkowe kolory i piękne stylizacje. Aż chciałoby się je zjeść!

Tookapic

stock.tookapic.com

Tookapic to świetny projekt Pawła Kadysza z Białegostoku, którego założeniem jest mobilizacja użytkowników do robienia jednego zdjęcia dziennie i dzielenia się swoją twórczością. Autorzy zdjęć mogą oferować swoje fotografie za opłatą lub za darmo tworząc jednocześnie niesamowity, różnorodny i unikalny bank zdjęć. Z Tookapic korzystam od początków jego powstania, czyli od 2014 roku i mam do niego sentyment, jako że początki Tookapic to także początki Drogi do minimalizmu. [EDIT: Okazuje się, że zasoby tej strony nie są już darmowe, a szkoda.]

Unsplash

unsplash.com

Wprawdzie fotografie z Unsplash znajdziecie również we wspomnianym wyżej Stocksnap, ale i tak warto przejrzeć bibliotekę oferowaną przez ten bank. Poza tym można zapisać się do newslettera Unsplash, by co 10 dni otrzymywać prosto na skrzynkę mailową dziesięć nowych zdjęć.

Death To Stock

http://deathtothestockphoto.com/

Death to Stock może nie oferuje przydatnej wyszukiwarki zdjęć, ale za to kusi darmową subskrypcją, dzięki której co miesiąc otrzymujemy na maila paczkę unikalnych, nietuzinkowych zdjęć tematycznych. Testuję tę ofertę dopiero od dwóch miesięcy, ale bardzo mi się podoba zawartość tych paczek i pewnie niedługo wykorzystam je do różnych projektów.

***

Korzystacie z darmowych fotografii? Macie swoje ulubione banki zdjęć? Proszę, podzielcie się nimi w komentarzach.

Przeczytaj także

 • Manufaktura Zdjęć

  Tego szukałam – na pweno skorzystam, a z stock.tookapic.com może nawet “dwustronnie” :) Miłego dnia!

 • przyda się ! Dzięki :)

 • Miło, że się dzielisz, bo z tych banków zdjęć znałam tylko 2. Sama korzystam jeszcze czasem z Pixabay.com i również polecam.

 • A ja korzystała chyba tylko raz z takich zdjęć, staram się robić swoje, ale w sumie, gdybym nie miała zdjęcia to może fajnie posłużyć się takim, jakie do danego tekstu pasuje;) Zdjęcia zawsze zwiększają atrakcyjność postów.

 • katalog inspiracji

  Bardzo fajna podpowiedź. Może kiedyś się przyda. Pozdrawiam:)

 • justyna

  Ja tak zupełnie nie w temacie, ale widziałam na instagramie cukinie i to że masz ich dużo i nie wiesz co już z nich wyczarować, a mam fajny przepis na ciasto z cukinii. Jeśli chętna to napiszę co i jak :)

 • O, dziękuję pięknie!!! <3

 • vio

  Kasiu, dziś jestem u ciebie PIERWSZY RAZ!!! :) na hasło “blog, minimalizm” i tak sobie szperam w zachwycie, gratuluję pięknego białego domku oraz radości życia. Tymczasem zawędrowałam na ten wpis – piękne zdjęcia, a czy w celach komercyjnych np baner w sklepiku inernetowym, albo na profilu fb (mam swój sklep i jestem od niedawna kapitanem na swoim statku 1-osobowym) można wykorzystać za darmo? Korzystam z fotolii ale ona rujnuje mój budżet bardzo, za 5 zdjęć prawie 100 zł…Pozdrowienia :)

 • Gratulacje Kasiu ! Regularnie odwiedzam Twojego bloga, który jest dla mnie jednym z wielu źródeł inspiracji w mojej już prawie dwuletniej drodze do minimalizmu. Życzę kolejnych sukcesów – pozdrawiam serdecznie :)

  • Bardzo się cieszę, że nadal Cię inspiruję. Oczywiście, Tobie też dziękuję za zaangażowanie w dyskusje pod postami – bardzo to doceniam.