Oczyszczanie przestrzeni

Porządki w apteczce: darmowy arkusz do pobrania

19/01/2016

Początek roku to idealny moment na porządki w apteczce. Miejsce gdzie trzymamy leki to często jakaś czarna, zapomniana dziura, do której zaglądamy od wielkiego dzwona. W momencie, kiedy mamy potrzebę skorzystania z jakiegoś leku do walki z chorobą okazuje się, że wszystko jest przeterminowane albo nie wiadomo jak długo było otwarte i czy się jeszcze do czegokolwiek nadaje. Podpowiem Wam, co robię ja, by na bieżąco ogarniać zawartość pudełka z lekami. Na końcu tekstu znajdziecie link do pobrania darmowego arkusza kalkulacyjnego, który ułatwi Wam porządki w apteczce.

Brak kontroli nad datami ważności leków to poważny problem – pamiętajmy, że przeterminowane lekarstwa szkodzą i musimy je oddać do aptek, które zbierają leki po dacie ważności. Kolejnym problemem bywa to, że kuracja trwa krócej niż przewiduje producent, w związku z czym w apteczce zbierają się niedokończone specyfiki, których ilość i przeznaczenie umyka z pamięci. Ja i moja rodzina bardzo rzadko chorujemy, a mimo to nasza apteczka z lekarstwami zajmuje niewielkie pudełko i obejmuje specyfiki stosowane na różnego rodzaju dolegliwości jak ból głowy, przeziębienie czy biegunka. Mam nadzieję, że Wy również nie macie potrzeby gromadzić ogromnych ilości leków, ale nawet przy niewielkich zapasach warto na bieżąco porządkować apteczkę.

Od czego zacząć porządki w apteczce?

Z apteczką jest podobnie jak z każdą inną domową przestrzenią: całą zawartość trzeba po prostu wyłożyć na stół (lub inną płaską powierzchnię) i spokojnie obejrzeć każdy specyfik. Najpierw zwracamy uwagę na datę ważności; jeśli lek jest przeterminowany odkładamy na oddzielną kupkę. Przeglądamy w ten sposób całą zawartość apteczki, a następnie zabieramy się do sporządzenia ewidencji specyfików, które jeszcze mogą się przydać. Listę możecie stworzyć na kartce lub skorzystać z mojego arkusza kalkulacyjnego. Leki po dacie ważności oddajemy do  apteki. Pamiętajcie, by nie wyrzucać przeterminowanych leków do kosza! Takie specyfiki mogą szkodzić nie tylko ludziom, ale także zwierzętom, które mogą je dorwać np. na wysypisku śmieci. Leki oddane do specjalnego punktu zostaną poddane odpowiedniej utylizacji.

Jak korzystać z arkusza kalkulacyjnego przy porządkowaniu apteczki?

Dwa lata temu, kiedy jeszcze w ciąży porządkowałam dom na przybycie małego domownika, byłam przerażona ilością przeterminowanych leków w apteczce. Co gorsza, niektóre opakowania były zdublowane, bo nigdy nie miałam kontroli nad posiadanymi lekami. Postanowiłam to zmienić i z pomocą męża stworzyłam prosty arkusz kalkulacyjny, który do tej pory znakomicie się sprawdza. Formuły zastosowane w tym arkuszu zostały przez nas przetestowane w Excelu i LibreOffice, więc jeśli korzystasz z innych programów i zawartość nie wyświetla się prawidłowo, to koniecznie daj mi znać.

Przygotowany przeze mnie arkusz jest prosty w obsłudze. W kolumnie Nazwa wpisujemy nazwę leku (i ewentualnie informację o dawce substancji czynnych), a w kolumnie Przeznaczenie i działanie wpisujemy, na co działa ten konkretny lek (bóle stawów, przeziębienie, gorączka itp.). Informacje tu wpisywane to dla mnie ułatwienie. bo czasem można zapomnieć, co miał wyleczyć dany specyfik, a poza tym nie muszę wyjmować całej apteczki, żeby wiedzieć, czy znajdę tam jeszcze coś na trapiącą mnie dolegliwość. Kolumny Ilość i Rodzaj też mają ułatwiać ewidencję leków, szczególnie przy okazji wizyty u lekarza – za pomocą pliku możemy mu podpowiedzieć, co i w jakiej ilości mamy na stanie, by nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy. Data ważności to najważniejsza informacja przy okazji porządków w apteczce i o jej końcu informuje nas kolumna Status: OK, jeśli lek nadal jest ważny, albo Upłynęła data ważności leku! Jeśli leku trzeba się pozbyć komórka dodatkowo zmieni kolor na czerwony.

Na niektórych lekach możemy znaleźć informację, ile czasu po otwarciu lek jest zdatny do spożycia. W kolumnie Data otwarcia wpisujemy więc dzień pierwszego skorzystania ze specyfiku, następnie w kolumnie Zdatność do użycia (tyg) umieszczamy liczbę tygodni od otwarcia umieszczoną przez producenta na opakowaniu. Koniec zdatności do użycia określi wtedy automatycznie datę ważności tego konkretnego leku i po upłynięciu określonego przez nas czasu Status też zmieni kolor na czerwony.

apteczka-screen

Przygotowany przeze mnie arkusz ma wprowadzone przykładowe leki, by na przykładzie pokazać Wam, jak to działa. Daty wpisujemy w formacie Rok-Miesiąc-Dzień (RRRR-MM-DD).  Przy prowadzeniu ewidencji leków ważne jest systematyczne wpisywanie do pliku nowych specyfików, a także od czasu do czasu przeglądanie arkusza w celu weryfikacji dat ważności. Arkusz będzie również świetnie służył do ewidencji kosmetyków czy nawet jedzenia w spiżarni. Plik możecie dowolnie modyfikować na własne potrzeby dodając lub usuwając kolumny. Przy zachowaniu podstawowych zasad pracy z arkuszami kalkulacyjnymi nie powinno być problemów ze znikającymi danymi. Jeśli jednak napotkacie na jakiekolwiek problemy proszę, napiszcie do mnie i postaram się szybko zaradzić. Podzielcie się ze mną również uwagami i pomysłami, by dopracować zamieszczony plik.

Jeśli chcesz pobrać mój darmowy arkusz kalkulacyjny do porządkowania apteczki kliknij tutaj:

Mam nadzieję, że arkusz pomoże Wam utrzymać w ładzie domową apteczkę i korzystanie z niego będzie proste i pomocne. A może macie inne pomysły na porządkowanie leków? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Przeczytaj także