Różności

Totalny chaos

08/10/2015
tablica

Osiem grup dziennych, trzy zaoczne. Około 200 studentów o różnym stopniu znajomości języka. 15 godzin zadawania pytań w stylu “Jak się masz?”, “Jak masz na imię”, “Lubisz mieszkać w Sosnowcu?”. To właśnie bilans moich pierwszych dni pracy.

Jestem wykończona, dzisiaj ledwo wstałam z łóżka. Chyba stworzę nowy typ ćwiczeń fitness pod nazwą “Taniec pod tablicą”, bo to, co odstawiam na zajęciach, to trochę taki taniec, by rozruszać studentów, pokazać, że nasze lekcje będą dynamiczne, pozytywne i pełne bezpośredniej interakcji. Mam nadzieję, że dam radę i że dwa i pół dnia na regenerację wystarczy na podążanie tym trybem cały rok akademicki.

Czuję, że weszłam w sam środek chaosu, ale takiego, który sama sobie stworzyłam. Nie przywykłam do takiego rozkładu dnia, nigdy nie prowadziłam tylu zajęć w jednym ciągu, nigdy jednego dnia nie poznałam tylu nowych ludzi. Muszę przyjąć dobry system, by ogarnąć, co i z jaką grupą przerobiłam, którzy są początkujący, a którzy tylko tak mi usiłują wmówić. Wczoraj wróciłam do domu i nie wiedziałam, co ze sobą zrobić. Mogę tylko stwierdzić jedno, że podziwiam wszystkich nauczycieli, którzy pracują takim trybem codziennie. Moi rodzice byli nauczycielami i pamiętam, że aż do emerytury robili to wszystko z ogromną pasją i prawdziwym powołaniem. Mnie bardzo daleko do podobnych uczuć, powołania nie czuję, ale z drugiej strony po tych kilku dniach zajęć było mi tak jakoś miło na sercu, kiedy studenci z uśmiechem na twarzy opuszczali zajęcia rozmawiając ze sobą po hiszpańsku. Wiecie, taka świadomość, że coś wynieśli z zajęć, czegoś się nauczyli. Może nawet śmiali się ze mnie i mojej metody nauki, ale jestem przekonana, że na następnych zajęciach już nikt nie pomyli “año” (rok) z “ano” (odbyt).

Mimo dużego zmęczenia jestem zadowolona z tej zmiany. Z doświadczenia wiem, że nie zawsze będzie tak różowo – szczególnie jak przyjdzie do zaliczenia – ale studenci są fajni, mają poczucie humoru i często całkiem ciekawe podejście do problemów językowych. Wszyscy możemy się od siebie wiele nauczyć.

 

Przeczytaj także