Minimalizm

Zasada 3P – czy zawsze działa?

09/12/2014

Zasada 3P to spopularyzowana głównie przez Perfekcyjną Panią Domu zasada pomagająca przy porządkowaniu naszego otoczenia. Polega ona na tym, by przy segregowaniu naszych szpargałów kierować się właśnie tymi trzema “P” i zostawić tylko te, które spełniają przynajmniej jeden z kryteriów: są pożyteczne, piękne lub pamiątkowe. Reszty bez skrupułów możemy się pozbyć. O ile zasada ta może wiele ułatwić to myślę, że nasz wewnętrzny chomik zawsze znajdzie wymówkę, by dany grat zatrzymać. A bo coś się jeszcze kiedyś przyda (“pożyteczne”), a bo coś jest względnie ładne (piękno to kwestia gustu), a ten kawałek liścia dostałam od mamy/taty/męża/sąsiadki.

Pamiątkowe

Jeśli rzeczywiście chcemy zacząć zmieniać swoje życie, to nie możemy kurczowo trzymać się każdej pierdoły. Wiem to po sobie, bo zanim porządnie wzięłam się za segregację niepotrzebnych rzeczy, to każda kartka, każdy kamyczek, każdy zeszyt był “pamiątkowy”. A potem przyszłą refleksja: kiedy będę mieć czas, by te pamiątki przeglądać? Co one tak naprawdę sobą reprezentują? Czy w ogóle pamiętam, kto jest związany z daną rzeczą albo jakie wydarzenie ma przypominać? Nie zawsze potrafiłam odpowiedzieć na te pytania. Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że nie warto trzymać wszystkiego. Warto za to wyjątkowo potraktować kilka przedmiotów, które rzeczywiście są dla nas ważne i przypominają zasługujące na zapamiętanie chwile. (Kiedyś trzymałam wszystkie zeszyty z podstawówki “dla potomnych”. Nie wiem, po co. Zostawiłam jeden, z polskiego, w którym widnieje szóstka za pisany siedmiozgłoskowcem list do Mickiewicza ;))

Praktyczne/pożyteczne

Czy nóż do filetowania ośmiornic jest pożyteczny? Jeśli jesz je co najmniej raz w tygodniu to jasne ;) Czy ośmiornice można wyfiletować zwykłym nożem? Tego nie wiem. Wiem natomiast, że nie potrzebujemy mikrofalówki tylko po to, by B mógł sobie raz na miesiąc podgrzać w niej mleko do płatków. Właśnie dlatego mikrofalówka wylądowała na dawnej Tablicy. Mikrofalówka jest pożyteczna, ale u nas już się nie sprawdza, nie będziemy jej się kurczowo trzymać, szczególnie, że jak tylko zdjęliśmy ją z lodówki w kuchni zrobiło się jaśniej. Same plusy.

Piękne

Czy ubita filiżanka jest piękna? Osobiście wolę reprodukcje Klimta, jednak uroda to rzecz gustu. Przy tym kryterium musimy też pamiętać o umiarze, bo oczywiście możemy wyeksponować wszystkie piękne rzeczy w naszym domu, ale może to sprawiać wrażenie bałaganu i chaosu. Trzymanie estetycznych rzeczy w zamknięciu też nie jest rozwiązaniem. Trzeba znaleźć złoty środek, jak we wszystkim w życiu (pamiętajmy, minimalizm to nie ascetyzm).

Zasada 3P jest tylko wskazówką, by pomóc nam w sprawnym uporządkowaniu naszej życiowej przestrzeni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć swoje własne kryteria. Tylko my decydujemy, czy chcemy wprowadzać konkretne zmiany w nasze życie, czy tylko chcemy je lekko uporządkować.

Macie swoje zasady podobne do 3P?

Zasada 3P

Przeczytaj także

 • Maggie S-B 23/12/2014 at 20:24

  Wydawalo mi sie, ze wszystkie 3 zasady musza byc spelnione przy tej segregacji.
  Podobno dobremu szefowi kuchni wystarczy jeden noz.
  Ja rowniez pozbylam sie mikrofali, a na jej miejscu stanelu urzadzenia do zdrowego przygotowania zywnosci (parowar, juicer, blender), które wczesniej chowalam gdzies po szafkach.

  • Kasia 23/12/2014 at 20:47

   Maggie, ideałem byłoby, gdyby każdy przedmiot spełniał te 3 warunki, jednak nie zawsze to, co praktyczne będzie pamiątkowe, a to, co pamiątkowe nie będzie piękne… super, że postawiłaś na zdrowe odżywianie! Ja już jakiś czas planuję wziąć się za sokowanie, ale na razie stanęło na planach. Może masz jakieś sprawdzone receptury?