Naturalnie

Praktyczny minimalizm: olej kokosowy

29/07/2013

Internet – a szczególnie ostatnio Pinterest – zalewają informacje na temat genialnego specyfiku, idealnego dla minimalistów i wielbicieli naturalności: olej kokosowy.
Na stronie Coconut Research Center pokazuje nam się 1001 zastosowań tego olejku, jednak ja zacznę od sposobów,  jakie sprawdzają się u mnie na co dzień.

1. Olejem kokosowym zmywam makijaż. Wcześniej korzystałam z olejków myjących z Biochemii Urody, jednak po wypróbowaniu kokoska na razie z nich zrezygnowałam. Pomimo stałej formy olej kokosowy pod wpływem ciepła ciała staje się wodnisty i idealnie rozprowadza się na twarzy.

2. Balsam do ciała. Bardzo dobrze nawilża i pięknie pachnie, a dodatkowo łagodzi podrażnienia po goleniu.

3. Odżywka do włosów. Nie zadziała na wszystkich, ale ja od czasu do czasu pozostawiam olej na noc, zmywam rano i włosy są miękkie, lśnią i rzeczywiście zapobiegają rozdwajaniu się końcówek.

4. Kuracja antyłupieżowa. Potwierdzam, olej kokosowy dwa razy wyleczył mi łupież. Należy wmasować troszkę oleju w skórę głowy, zostawić na godzinkę, zmyć łagodnym szamponem i powtórzyć kurację przez parę dni. Działa!

5. Domowy peeling (przez innych nazywany mikrodermabrazją). Olej kokosowy łączę z sodą oczyszczoną i taką papką masuję twarz przez parę sekund. Skóra jest gładka, lekko zaczerwieniona, ale aż czuć, że oddycha.

6. Smażenie. Oczywiste zastosowanie, jednakże w moim przypadku nie główne. Kurczak – i inne potrawy – smażony na oleju kokosowym mają delikatny smak.

7. Preparat przeciw komarom. To akurat ostatnie odkrycie potwierdzone niedawno pogryzieniami w tych miejscach, gdzie olejem się nie smarowałam (na szyi i plecach). Jednocześnie nałożony później łagodzi swędzenie po ukąszeniu.

Poza powyższymi zastosowaniami oleju kokosowego, których działanie potwierdzam swoimi doświadczeniami, możemy go użyć:

8. Jako dezodorant. Hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach w następstwie pocenia.

9. Balsam do opalania. Olej kokosowy podobno posiada naturalne filtry zapobiegające oparzeniom.

10. Pity olej kokosowy wspomaga metabolizm i wzmacnia organizm.

11. Pomaga w leczeniu grzybicy stóp.

12. Dodany do ciepłej herbaty pomaga zwalczyć przeziębienie (muszę spróbować)

13. Pomaga w lepszym śnie.

14. Wspomaga porost włosów i paznokci.

15. Idealny do czyszczenia skórzanych butów – nadaje połysk i konserwuje.

16. Nadaje połysk drewnianym meblom.

Oczywiście, jest wiele zastosowań tego naturalnego oleju, oprócz jego właściwości nawilżających, antybakteryjnych i smakowych przepięknie pachnie.
Proszę, podzielcie się w komentarzach, jak jeszcze używacie oleju kokosowego lub innego naturalnego specyfiku. Polecam lekturę poniższych artykułów:

 

Przeczytaj także

  • Mi olej kokosowy nie podpasowal. lepiej działa u mnie w pielęgnacji migdałowy(do ciała i demakijażu) oraz z nasion truskawki. A ostatnio testuje z pestek moreli :)

    • Na mnie natomiast nie działa migdałowy ;) Najlepiej metodą prób i błędów rozpoznać, co lubi nasza skóra. O tym olejku z nasion truskawki słyszałam wiele dobrego, może kiedyś się skuszę.