Proste życie

“Jak to nie masz telewizora?”

24/07/2013
morze i chmury

Na potrzeby gazetki firmowej jako „nowa” poproszona zostałam o wypełnienie ankiety, by reszta pracowników mogła mnie poznać (w małej firmie nie jest to trudne, jednak pytania w gazetce nie były szablonowe, dzięki Bogu). Na pytanie „czego byś nigdy nie kupiła?” odpowiedziałam zgodnie z prawdą, że telewizora. 

W poprzednim mieszkaniu mieliśmy mały, przenośny telewizorek, ale przez ponad rok tylko stał nieużywany, stąd naturalne dla nas było, że nie wydamy kasy na coś, co zupełnie nie jest nam potrzebne do szczęścia. W dzisiejszych czasach w internecie jest wszystko, a tak poza tym, to sami wiemy, że programy telewizyjne nie oferują niczego, co rzeczywiście nas interesuje. Jeśli mamy ochotę obejrzeć coś konkretnego, szukamy na ogólnodostępnych VOD.

Wracając do ankiety. Na drugi dzień po ukazaniu się gazetki dostałam parę telefonów od kolegów z pytaniami dodatkowymi. Przeważało jedno: jak to telewizora? „Nie znasz się na telewizorach?” Uśmiałam się szczerze widząc, że ludzie nie przyjmują do wiadomości, że można nie mieć TV. „Pokłóciłam się” też z kolegą, który chciał udowodnić mi wyższość posiadania telewizora nad jego nieposiadaniem: bo mecze, bo wiadomości, bo filmy, bo wysoka rozdzielczość (w porównaniu do streamingu internetowego, z którego ja korzystam oglądając od czasu do czasu NBA). Ten sam kolega trzy tygodnie później przyznał mi rację – doszedł do wniosku, że tak naprawdę nie ma go w domu, nie ma czasu na TV, woli czytać bajeczki córce. Stwierdził, że nas podziwia za rezygnację z telewizora. Zrobiło mi się niesamowicie miło, bo P nie jest skory do komplementów, a tym bardziej do przyznawania racji komuś innemu niż on sam… To był mój mały sukces, uświadomienie komuś innemu niż mój kochany mąż, że są na tym świecie „nieodzowne” rzeczy, które tak naprawdę nieodzowne nie są.

Krótko mówiąc widocznymi korzyściami z rezygnacji z telewizora w domu są:
– oszczędność na zakupie sprzętu (zaczynając od TV przechodzimy przez kino domowe, głośniki, odtwarzacze i inne które wydają się „potrzebne”…)
– oszczędność na abonamencie nie tylko RTV, ale też kablówki czy satelity
– więcej czasu dla najbliższych
– możliwość wyboru alternatywnych rozrywek
– więcej miejsca w domu/mieszkaniu
– niższe rachunki za prąd
– poszukiwanie własnego punktu widzenia, a nie przyswajanie tego z telewizji…

Może znacie więcej korzyści z braku TV w domu? A może jednak widzicie jakieś plusy jego posiadania? Proszę, podzielcie się tym w komentarzach.

Przeczytaj także

  • Anna Zumi 08/08/2015 at 19:32

    Ojej, ja już od kilku lat nie mam telewizora. O ile w czasach studenckich było to jeszcze rozumiane, tak teraz nikt nie potrafi pojąć jak można mieć komputer, samochód, ale nie mieć telewizora. Często spotykam się ze współczuciem, politowaniem, niektórzy nawet chcą mi jakiś podarować, abym miała… no bo może mnie nie stać. I w sumie jak to, bez? Ja natomiast cieszę się, że filmy oglądam bez reklam, a kiedy nie działa streaming to czas spędzam z mężem a nie gapiąc się w jakieś pudło z wyświetlaczem.

    • Kasia | Droga do minimalizmu 09/08/2015 at 09:06

      O to tak samo jak u nas – ciągle ktoś nas “kusi”, że nam podaruje tv, a przy okazji rozmowy o budowie domu wtrąca “No i nareszcie będziecie mogli mieć telewizor”. No proszę Was, nie chcemy telewizora, nie potrzebujemy go i już raczej nigdy go nie będziemy mieć. Jest tyle ciekawszych rzeczy do roboty niż oglądanie tego – jak napisałaś – pudła z wyświetlaczem.