Oczyszczanie przestrzeni Proste życie

Co zrobić z niechcianymi rzeczami?

24/11/2014

Ok, zdecydowaliśmy się uporządkować dom. Chęci przekuliśmy w czyn, zebraliśmy karton przedmiotów, z którymi chcemy się pożegnać. Co zrobić z niechcianymi rzeczami?

Oczywiście, możemy spróbować sprzedać niektóre z nich, ale czasami wartość danej rzeczy jest mniejsza niż energia i czas włożone do przygotowania sprzedaży lub też koszt przesyłki jest wyższy niż cena, za którą chcielibyśmy ten przedmiot wystawić w internecie.

Poniżej przedstawiam parę miejsc, gdzie możemy oddać niechciane już rzeczy – na pewno znajdą nowego właściciela, a tym samym nowe życie.

  • Książki – do pobliskiej biblioteki. Miejskie biblioteki chętnie przyjmują wszelkie encyklopedie, książki dla dzieci, czasami nawet albumy ze zdjęciami. Mnie udało się nawet oddać w tej sposób całe segregatory „Świata wiedzy”… (czy ktoś z was też to kiedyś kolekcjonował?)
  • Ubranka dziecięce i zabawki – chyba najbardziej wdzięczne za tego typu dary są mieszkanki domów samotnej matki. Jeśli nie planujecie kolejnych dzieci, a wasi znajomi nie potrzebują dziecięcych ciuszków warto pomyśleć o przekazaniu ich właśnie tam.
  • Ręczniki i koce – schroniska dla zwierząt.
  • Wszelkie bibeloty w dobrym stanie – punkt dobroczynny, coś na kształt brytyjskich charity shops. Przyjmują ubrania w dobrym stanie, książki, zastawy, zabawki itp. My mamy najbliższy punkt w Zabrzu, podobno jest jeszcze we Wrocławiu. Pieniądze ze sprzedaży Waszych przedmiotów wspierają biednych i bezdomnych w waszym rejonie, warto więc pomóc im w ten sposób.
  • Ubrania, pościel, ręczniki itp. – można wrzucić do specjalnych kontenerów na ubrania używane, ale chyba zdajemy sobie sprawę z tego, że są one głównie sprzedawane firmom zajmujących się recyklingiem materiałów. Zysk z tej sprzedaży rzeczywiście jest przeznaczany na cele charytatywne, ale jeśli nasze używane ubrania są w dobrym stanie i można je jeszcze nosić, to warto zanieść je bezpośrednio do instytucji zajmujących się biednymi. Może to być placówka MOPS, Caritas lub PCK. Wg pań z katowickiego oddziału PCK rzeczy wrzucone do kontenera obok ich placówki co czwartek rozdawane są potrzebującym, więc jeśli nie mamy możliwość donieść rzeczy w godzinach urzędowania biura, możemy je wrzucić właśnie tam ze świadomością, że rzeczywiście ktoś będzie ubrania nosił, a nie trafią na przemiał.

Czy macie jeszcze więcej pomysłów na to, co zrobić z niechcianymi przedmiotami? Podzielcie się nimi w komentarzach, na pewno inni będą wdzięczni za podpowiedzi.

Przeczytaj także